Ciepłe okna, ciepły montaż – to dzisiejszy trend na rynku termoizolacji stolarki. Pierwszym krokiem ku większej energooszczędności domu to dobra stolarka otworowa i jej dobry montaż, a także wykonanie izolacji termicznej budynku. To inwestycja, która zwraca się nam z nawiązką. Na szczęście użycie nowoczesnych rozwiązań pozwala te deficyty znacząco zniwelować. Najlepiej do termomodernizacji podejść kompleksowo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć do okien i drzwi.

Ciepłe okna

Wraz ze zmieniającymi się wymaganiami termoizolacyjnymi i naszą większą świadomością w zakresie zmian klimatycznych oraz ekologii, w dobie rosnących kosztów energii coraz wyraźniej widać trend stolarki otworowej na energooszczędne wyroby. Właśnie teraz dokonuje się zmiana nie tylko świadomości, ale także wymagań stawianym przeszkleniom. Z myślą o poprawie efektywności energetycznej domu możemy wybrać spełniające współczesne wymogi okna pionowe fasadowe. Chcemy w naszym domu więcej światła naturalnego co wymaga coraz to większych konstrukcji.

Nowe budownictwo to praktycznie okna trzyszybowe. Jeśli zależy nam na tym, aby straty energii cieplnej ograniczyć w jeszcze większym stopniu, możemy sięgnąć po ciepły montaż stolarki. Wraz ze wzrostem ilości szyb w pakiecie wzrasta także grubość ramy, co również poprawia parametry termiczne produktu.

Gdy zamawiamy okna oraz drzwi zewnętrzne, instalujemy je w nowym budynku, warto zwrócić uwagę na to, czy są one wyposażone w dodatkowe przekładki i wkłady termiczne z pianki izolacyjnej, które korzystnie poprawiają nam parametry cieplne całej konstrukcji. Na zredukowanie zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynku pozwoli zaś wykorzystanie na całym obwodzie stolarki specjalnych listew z twardego styropianu XPS.

Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie produkty nie osiągną jednak deklarowanych przez Nas właściwości i nie zapewnią Wam komfortu, jeśli zostaną źle zainstalowane. Nieprawidłowy montaż to prosta droga do powstania tzw. mostków termicznych, które mogą też przyczynić się do zawilgocenia pomieszczeń i pojawiania się w nich pleśni. Zazwyczaj najbardziej newralgicznym punktem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy prowadzeniu prac montażowych, jest miejsce styku stolarki otworowej z murem i warstwą izolacji. Dlatego bardzo ważne jest szczelne wypełnienie i zabezpieczenie tej przestrzeni, do czego stosujemy taśmy paroszczelne oraz paroizolacyjne.

Niezwykle istotne jest też stabilne zamocowanie stolarki w otworze, przy pomocy wysokiej jakości wkrętów i kołków, co zapobiega odkształceniom i uszkodzeniom wyrobu – znacząco zmniejsza ryzyko napływu zimnego powietrza z zewnątrz czy przeciekania wody. Dobry montaż powinien być wykonany kompleksowo – liczy się tu każdy element prac, stąd też zadanie to najlepiej powierzyć dobrej ekipie monterów.