Zapewnienie sobie przytulnego klimatu w domu niezależnie od warunków pogodowych to jedna z zalet budowy ogrodu zimowego, który jednocześnie zwiększa powierzchnię użytkową budynku.
Budowa ogrodu zimowego składa się z kilku etapów i najlepiej gdy jest wykonywana przez wyspecjalizowany zespół montażystów.
Profile z aluminium na miejsce budowy docierają w postaci gotowych elementów. Szkielety aluminiowe są szczelne i łatwe w kształtowaniu (można stworzyć konstrukcje o dość skomplikowanych bryłach). Profile aluminiowe z przekładkami termoizolacyjnymi dają wysoki poziom izolacji cieplnej – jest to rozwiązanie doskonałe do ogrodów zimowych, które mają mieć zastosowanie całoroczne.
Przestrzenie szklane
Ogród zimowy w głównej mierze zbudowany jest z przeszkleń. Jeśli chodzi o dach, stosuje się szklenie szybą klejoną SunGuard z konrolą nasłonecznienia. Dobierając szyby, warto zdecydować się na takie, które mają powłokę refleksyjną- odbijającą promienie słoneczne. Ochronę przed przegrzewaniem ogrodu latem zapewnią także osłony okienne.
W ogrodach zimowych panują specyficzne warunki. W ogrodzie nieogrzewanym zimą temperatura będzie w nim tylko o ok. 5°C wyższa od temperatury na zewnątrz.. Dlatego jeśli ogród ma pełnić funkcję użytkową chłodniejszą porą roku, albo jest bezpośrednim przedłużeniem domu, warto zastanowić się nad instalacją ogrzewania. Najmniej skomplikowaną będzie podłogowa – ogrzewanie wodne lub elektryczne.
Również przeszklenia powinny charakteryzować się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny efekt będzie zależny od właściwie wykonanego montażu całej konstrukcji. Z kolei, by opanować wysokie temperatury latem można wprowadzić okna uchylne, okna uchylne w dachu, ściany przesuwne lub drzwi.